28 Ağustos 2008 Perşembe

Akbucak Köyü hakkında genel bilgiler

Akbucak, Yozgat ilinin Sarıkaya ilçesine bağlı bir köydür.

“93 Harbi” diye bilinen 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşı esnasında Rus Ordularının Kars üzerine yürümeleri üzerine, bir kısmı bugün Ardahan sınırları içinde kalan Göle ilçesinin şimdiki adı Günorta olan Kızılkilise Köyü’nden, bir kısmı da Çörpenek Köyü’nden göç ederek iç Anadoluya gelen Türk-Kürt unsurlarının yerleşimine açılan eski bir yerleşim bölgesidir.

Köyün bugünkü sakinlerinden, tarihî geçmişine dair çok fazla bilgi alınamamakla birlikte, köyün oldukça eskiye giden bir tarihi olduğu kaydediliyor. Akbucak’ın birkaç kilometre uzağındaki Alişar Höyüğü ve zaman zaman ortaya çıkan ve Hitit dönemine ait oldukları tespit edilen buluntuların bu iddiayı doğruladığı belirtiliyor.

Kültür

Köyün Akbucak Çöreği adıyla bilinen yağlı hamurdan yapılan oldukça lezzetli bir çöreği vardır. Bu çöreği, köyün yaşlılarından Nadire Uçar şöyle anlatıyor:

6 su bardağı un, 1 su bardağı süt, yeteri kadar su ve tuz isteğe bağlı olarak yaş maya, kulak memesi kıvamına gelene kadar yoğurulur. Eskiden maya kullanılmadan yapılırmış. Mayalı yapılırsa, hamuru en fazla 15 dakika bekletmek gerekir. Sonra bu hamur 3-4 bezeye ayrılıp 3-4 mm. kalınlığında açılır. Eritilmiş tuzlu tereyağ ile yağlanır. Daha önceden yağda kavrulmuş un serpilir ve silindirik şekilde yuvarlanır. Her yufka aynı işlemden geçirilerek arka arkaya daha önceden yağlanmış bir tepsiye sarmal bir şekilde yayılır ve elle yatsılanıp, üzeri baklava deseni çizgiler ile çizildikten sonra, içerisine az miktarda un koyulmuş ve çırpılmış yumurta sarısı sürülüp, tandırda köz ateşinde pembeleşinceye kadar pişirilir.

Pişirilirken, tepsinin üzerine köz ilâve edilmiş bir sac kapatılır. Tepsinin olmadığı eski dönemlerde iki sac arasında pişirilen bu çörek, günümüzde modern fırınlarda da yapılmaktadır. Kız isteyen erkek evinden kız evine aynı anda 6 tepsi birden çörek göndermek adettendir.

Köy düğünleri davul zurna eşliğinde, yemekli, 3 gün 3 gece sürer. Köy gençleri düğünden önceki cuma gecesi köy odasında çeşitli oyunlar düzenler. Köyün misafirperverliği bütün Yozgat civarında bilinir ve taktirle anlatılır.

Coğrafya

Yozgat iline 98 Km., Sarıkaya ilçesine 20 Km. uzaklıktadır. Kuzeyinde Sivri Tepesi ve köyü, Güneyinde Selimli Köyü, Batısında Büyükören, Doğusunda Alişar Köyü bulunmaktadır. Köyün hemen kenarından geçen Kanak Çayı, geçmiş dönemlerde yüksek debili olmakla beraber, son yıllarda yaz mevsimlerinde suyunu tamamen kaybetmektedir. Bunda doğal dengeyi bozan Esenli Barajı’nın etkisi yanında, son yıllardaki kuraklık ve özellikle bilinçsiz sulamanın etkisinin büyük olduğu belirtiliyor. Su debisinin yüksek olduğu dönemlerde Kanak’ta farklı balık türleri, su kaplunbağaları hatta yerel ismi “su iti” olan kunduzların bile yaşadığı kaydediliyor.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimin etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Köy son 10 yıldır yüksek miktarda göç vermektedir.

Yıllara göre köy nüfus verileri :

2007 - ?
2000 - 324
1997 - 342

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Aynı zamanda seracılık ve damlama meyva sulama konusu hakkında teşebbüsler bulunmaktır. Pancar önemli geçim kaynakları arasındadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2007 - İlhami Tursun
2004 - Muzaffer Tekin
1999 - Muzaffer Tekin
1994 - Muzaffer Tekin
1989 - Muzaffer Tekin
1984 - Muzaffer Tekin
1979 - Aslan Yücel
1977 - İhsan Öztürk
1972 - Musa Işıksoy (vefat etti)
1968 – Hüseyin Öztürk (vefat etti)

Eğitim

Köydeki İlköğretim Okulunda 1-5. sınıfları okutuluyor. 6, 7, 8. sınıflar içinse taşımalı eğitimden yararlanılıyor. Akbucak İlköğretim Okulu'nun öğretmenliğini hâlen Cevdet Yıldız yürütüyor.

Altyapı

Köyün içme suyu şebekesi var ancak kanalizasyon şebekesi yok. Köyde PTT şubesi bulunmuyor. PTT acentesi var ama faal değil. Aynı şekilde, Sağlık Ocağı da var fakat faal değil. Köyün elektriği ve telefonu var.

Ulaşım

Sarıkaya ilçesinden köye ulaşımı sağlayan yol asfalt.

1 yorum:

Adsız dedi ki...

birazdaha fotoğraf koyarsanız köyümüz daha bilinir..aydın seyhan